Trka na prstenac
Trka na prstenac
Svake godine u malenom istarskom gradiću Barbanu, održava se jedan od najzanimljivijih i najautentičnijih događaja u Hrvatskoj – Trka na prstenac. Ovo tradicionalno natjecanje konjanika datira još iz daleke 1696. godine, a danas privlači posjetitelje iz cijele Europe koji žele doživjeti jedinstven spoj povijesti, kulture i sportskog uzbuđenja.
Prvi zapisi o trci na prstenac potječu iz 1696. godine, kada ju je organizirala mletačka obitelj
Trka na prstenac ima bogatu povijest koja se proteže kroz stoljeća. Prvi pisani spomen ove trke potječe iz 17. stoljeća kada je Barban bio pod vlašću Venecijanske Republike. Ova tradicionalna trka bila je, i ostala, simbol viteštva, hrabrosti i spretnosti konjanika koji se natječu u preciznosti i brzini. Natjecatelji, odjeveni u povijesne kostime, trude se kopljem pogoditi središte željeznog prstena koji visi na konopu iznad staze.
Trka se obično održava trećeg vikenda u kolovozu, a glavni dio događanja je trkačko natjecanje u kojem konjanici jure galopom pokušavajući pogoditi prstenac. Osim trke, posjetitelji mogu uživati u bogatom kulturno-umjetničkom programu koji uključuje folklorne nastupe, koncerte, izložbe i gastronomske delicije Istre. Festival traje nekoliko dana i nudi raznolike aktivnosti za sve uzraste, čineći ga idealnim obiteljskim izletom.
Posjet Trci na prstenac pruža jedinstvenu priliku da se upoznate s istarskom kulturom i tradicijom. Ovo je prilika da vidite konjanike u akciji, osjetite duh prošlih vremena i uživate u atmosferi koja oživljava povijest. Također, okusite istarske specijalitete kao što su pršut, tartufi i vrhunska vina koja su dio gastronomske ponude.
Trka na prstenac u Barbanu nije samo sportski događaj, već prilika da se duboko zaroni u povijesno i kulturno bogatstvo Istre. Posjetite Barban i postanite dio tradicije koja živi već stoljećima, gdje se prošlost i sadašnjost susreću na jednom od najljepših festivala u Hrvatskoj.
Rješenjem Ministarstva kulture barbanska Trka na prstenac 4. travnja 2016. uvrštena je na popis nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske.