Bike i trail staze

Puntera - Blaz
Staza skrivene ljepote
Najnovina barbanska pješačka staza započinje na Punteri.
Kreće se nizbrdo bijelim zavojitim putem sve do doline Raše. Duž staze nižu se ploče sa zanimljivim činjenicama o području. Pogledi na zaljev i polja neizbježna su atrakcija. Jedina su to polja u Istri ispod razina mora, isušena su u vrijeme vladavine Italije, krajem dvadesetih godina prošlog stoljeća, a između rata hranila su stanovništvo.
Ukoliko želite možete nastaviti put prema Blazu gdje se nalaze zanimljivosti poput starih mlinova i izvora pitke vode.
Staza 631 Barban
Početak putovanja kreće iz Barban prema zapadu. Prolazak kroz sela Melnicu i Frkeče. Odatle se skreće desno na glavnu cestu koja vodi prema Draguzetima. Neposredno prije Draguzeti skreće se lijevo na makadam. Vožnja se nastavlja kroz prekrasne barbanske šume i dobro obrađena polja. S ceste se vidi stari kamenolom u kojem su seljaci vadili kamen za svoje kuće. Ruta prolazi kroz mnoge brežuljke s kojih pruža prekrasan pogled. Pogledi se pružaju na zapadu u brda te na istoku na Kvarnersko more.. Na jednom od tih brežuljaka kod sela Želiski sagrađena je u 14.st. crkva sv. Pavla. Nastavlja se širokim putevima prema selu Manjadvorci. Zatim slijedi izlazak s asfalta na magistralnu cestu Pula-Rijeka prema selu Hreljići i Belavići. S asfalta se prelazi na makadam s lijeve strane i spušta prema moru i prekrasnoj uvali Blaz u Raškom kanalu. Blaz je poznat po izvorima pitke vode koje su tradicionalno koristili stanovnici istočne i srednje Istre. U petnaestom stoljeću izgrađeni su mlinovi na vodeni pogon za mljevenje pšenice i kukuruza. Zidine su i danas vidljive i dočaravaju tu povijest. Zatim slijedi nastavak cestom uzbrdo, kroz selo Rebići prema Hrboki te se spušta makadamom uz borove šume slijedi dolazak do sela Puntera. Prolaskom Puntere, makadamom se nastavlja put prema Barbanu.
Putem špilja
Pješačko-biciklistička staza
Izgrađena je na kraju XIV. stoljeća. Na pročelju ima preslicu s jednim oknom i zvonom. Unutrašnjost je oslikana u trećoj četvrtini XVI. stoljeća kasnogotičkim freskama domaćeg majstora.
Zidna slikarija nad oltarom prikazuje Blaženu Djevicu Mariju kao zaštitnicu koja svojim plaštem obuhvaća vjernike, članove bratovštine. Na freskama se nalazi prikaz legende o svetom Jakovu, jedini takav ciklus očuvan u Istri. Na zidovima se nalaze glagoljički grafiti koji datiraju iz XVI. stoljeća.
Putem Šparuga
Pješačko-biciklistička staza
Staza „Putem šparuga“ započinje i završava u Prnjanima, a nosi taj naziv jer je bogata šparogama, koje u prirodu privlače mnoge ljubitelje finih jela koja se od njih mogu spremiti. Stoga je najbolje tom stazom pješačiti ili biciklirati u proljeće kada se one jedino i mogu ubrati. Do Prnjana se dolazi iz Barbana, cestom prema Sutivancu, te se prema putokazu skreće prema Mavrićima. Cesta dalje vodi u Prnjane. U mjestu je tabla s ucrtanom stazom, otvorenoj 2012. i obilježenoj žuto zelenim oznakama. Put je u početku ravan, dosta širok da bi nakon nekoliko stotina metara počelo lagano spuštanje. Na kraju kolskog puta skreće se desno na usku šumsku stazu. U šumi se isprepliću razne staze i kod svakog skretanja treba paziti na oznake jer je lako pogriješiti. Otprilike na pola puta dolazi se do vidikovca Jelensko s kojeg se pruža pogled na kamenolom i dolinu rijeke Raše. Nakon još nekoliko stotina metara skreće se prema drugom vidikovcu, Tito, s kojeg se pruža pogled na Barban i vijugavu cestu koja od Mosta Raša vodi prema njemu. Potom se stiže do putokaza za lokvu Jurasovac, koja je presušila. Još malo, po širem putu, uz ograđene farme s ovcama i staza je gotova. Ukupna dužina staze je 6,4 km.
Putem Gljiva
Pješačko-biciklistička staza
Staza „Putem gljiva“ započinje i završava u Draguzetima, a nosi taj naziv jer je naravno, bogata jestivim gljivama, koje u prirodu privlače mnoge ljubitelje finih jela koja se od njih mogu spremiti. Stoga je najbolje tom stazom pješačiti ili jahati na konju u jesen kada se one mogu brati. Dugačka je 7 km, a prolaskom njome može se zaista uživati u prirodi.
Putem Sv. Martina
Pješačko-biciklistička staza
U Bičići postoji dugogodišnja tradicija obilježavanja Martinje i štovanja Sv. Martina (poznato je kako se još u doba Franaka u Bičićima slavio Sveti Martin), kojemu je posvećena i crkvica u Bičići iz 1315. g. Start je u Bičićima odakle se preko Glavani i tamošnjeg Adrenalinskog parka, gdje najhrabriji, između ostalog, mogu isprobati adrenalinsku ljuljačku, pa kroz Feštinku i Boljunku, Trlje, Črnjak i Škitaču dolazi natrag u Bičiće. Ovom stazom je, kao i stazom „Putem gljiva“, vjerojatno najbolje pješačiti ili biciklirati u jesen, jer se putem može naći više vrsta gljiva, te se oni iskusniji mogu upustiti u njihovu berbu. Staza je duga 19 km, ali se može lako i skratiti, pa pješačiti primjerice 14 km.

- Start: Bičići
- Dužina: 14.1 km
- Završetak: Bičići
- Elevacija: 111m
- Trajanje: 4:00 - 5:00 sata
Putem Izvora
Pješačko-biciklistička staza
Kružna staza “Putem izvora” vodi iz Hrboki preko Piska i Puntere, ponovno na polazišnu točku, u Hrboke, a na samoj stazi su postavljeni putokazi za, primjerice, čažunske izvore i kanale rijeke Raše.
Putem Mlinova
Pješačko-biciklistička staza
“Putem mlinova” treća je staza od Sutivanca preko doline rijeke Raše i natrag na kojoj je istaknut put za razgledavanje mlinova te izvora u dolini Raše.
Iz Sutivanca se kreće s križanja ceste iz Balića prema zaseoku Dolica, spuštajući se prema jugu čas cestom, čas poljskom stazom. Prilikom dolaska u Medančiće, skreće se desno na jugozapad, prolazi se kraj zadnje kuće i polja te slijedi ulazak na šumsku stazu koja vijuga u smjeru juga. Nakon 2. kilometra put skreće na istok i ubrzo izlazi na serpentinu kamenitog traktorskog puta kojim se izbija do korita rijeke Raše. Zanimljivo je da se krajem 18. stoljeća, neposredno pred pad Venecije, u dolini Raše uzgajala riža, a taj dio doline stanovnici su zvali „rižera“.
Kreće se uzvodno na sjever i sljedeća dva kilometra pratimo Rašu, čije su vode nekada pokretale kolo staroga mlina Sušak, pored čijih ostatak prolazi taj put. Nakon napuštanja doline Raše i počinje uspon po makadamu ispod mjesta Gorica. Prati se makadam do oštrog zavoja. Cesta skreće na sjever, a pješaci i biciklisti nastavljaju šumskom stazom na zapad.

- Start: Sutivanac
- Dužina: 8.75 km
- Završetak: Sutivanac
- Elevacija: 322m
- Trajanje: 2:30 sata