Barban

Položaj i obilježja

Općina Barban

Barban

Barban je malo srednjovjekovno mjesto bogate povijesti i tradicije, outdoor aktivnosti , vrhunske domaće gastro ponude i luksuznog obiteljskog smještaja.

Barban se naziva i „Gradom Prstenca“ zahvaljujući manifestaciji „Trci na prstenac“  koja jedna od glavnih turističkih atrakcija u Istri. Trka na prsenac datira iz 1696. godine, obnovljena je 1976., a održava se i dan danas trećeg vikenda u kolovozu.

Riječ je o konjičkoj utrci koja je zbog svog kulturnog i povijesnog značaja 2016. godine uvrštena na listu nematerijalne baštine Republike Hrvatske.

Barbanci su ponosni čuvari tradicije, a Barban se može pohvaliti s brojnim manifestacijama koje uključuju tradiciiu.

Osim tradicije, ljubitelji aktivnog odmora, pronaći će ovdje mnoštvo zanimljivih sadržaja poput jahanja i plivanja s konjima, quad, kayak i buggy izleta, a zaljubljenici u adrenalin zasigurno će biti oduševljeni najvećim i najsadržajnijim adrenalinskim parkom u okolici.

Također, Barban u okolici ima mnoštvo pješačkih, konjičkih i biciklističkih staza koje vrijedi istražiti i pritom uživati u prekrasnim prostranstvima netaknute prirode.

Nakon svake aktivnosti, naši posjetitelji imaju mogućnost kušati tradicionalnu kuhinju u našim restoranima i konobama.

Barban ima sve što jednom gostu treba, a ponajviše mir koji svaki gost može doživjeti u prekrasnom ruralnom okruženju daleko od gradske gužve.

Povijest

Barban je gradić bogate povijesti koji je u 13 stoljeću pripao pazinskom feudu, pod vlašću goričkih grofova. Godine 1374. vlast u Istri preuzimaju Habsburgovci, čime i Barban dolazi u posjed Austrijanaca. Ne mogavši više izdržati ratna razaranja za vrijeme rata između Austrije i Venecije (1508.-1516.), Barban se 1516. god. predao Veneciji. Godine 1535. gradić je kupila poznata mletačka obitelji Loredan, u čijem je vlasništvu ostao sve do 1869. god., odnosno čitavih 334 godine.

Godine 1805. u ratu s Francuzima Austrija je izgubila bivši mletački dio Istre koji se pripojio Napoleonovoj Kraljevini Italiji. Nakon poraza Francuza 1815. godine, odlukom Bečkoga kongresa, Istra je dodijeljena Austriji, pod čijom vladavinom ostaje do kraja 1. svjetskoga rata, 1918. godine.
Barban ima jako puno spomenika prošlosti i niz zanimljivosti: 4 crkve (župnu crkvu Sv. Nikole – sagrađena 1701. god. u baroknom stilu, umjesto stare, manje crkve romaničkoga stila, crkvu Sv. Jakova apostola, crkvu Sv. Antuna pustinjaka, crkvu Majke Božje od Oranice); ostatke gradskih zidina: ulazna Velika vrata (zapadna, izgrađena 1718.god.), zatim Mala vrata (istočna, izgrađena 1720.god.) sa prekrasnim segmentom obrambenih zidina (izgrađene 1555. god.); gradsku kulu s naglašeno širokim zidovima, što potvrđuje da je Barban u srednjem vijeku bio dobro utvrđen gradić; glagoljske zapise u crkvi Sv. Antuna pustinjaka i glagoljske grafite u crkvi Sv. Jakova; stari antički rimski natpis iz 1. stoljeća nove ere; gradsku ložu (toranj sa satom je uništen 1944.god.) kao sastavni dio starog prekrasnog trga i palaču Loredan (izgrađena 1606.god.); freske iz 15. stoljeća u crkvi Sv. Jakova apostola (rad fresko-majstora Ivana iz Kastva); kamenu krstionicu; gotičku kustodiju iz 15. stoljeća (djelo majstora Dominika iz Kopra) i drveni kip Sv. Nikole u župnoj crkvi; slike na oltarima župne crkve Sv. Nikole su izradili učenici Palme Mlađeg (1544.-1628.g.), učenika Ticijanova; slikarije na unutarnjim zidovima i šiljastom svodu iz početka 15. stoljeća u crkvi Sv. Antuna pustinjaka i dr.
Dobro očuvana arhitektonska zdanja iz razdoblja baroka i gotike, freske i glagoljski zapisi, crkve, palače i gradske zidine te viteška igra Trka na prstenac, čine Barban izuzetno atraktivnim izletištem i destinacijom svih zaljubljenika u kulturno-povijesnu baštinu.



Sastav

U sastavu općine nalazi se 31 naselje (stanje 2006), to su: Balići II, Barban, Bašići, Bičići, Borinići, Bratulići, Cvitići, Dolica, Draguzeti, Glavani, Gorica, Grandići, Hrboki, Jurićev Kal, Koromani, Kožljani, Manjadvorci, Medančići, Melnica, Orihi, Petehi, Prhati, Puntera, Rajki, Rebići, Rojnići, Sutivanac, Šajini, Vadreš, Varož i Želiski.

Općina Barban je smještena nadomak istočne obale Istre, jugozapadno od rijeke Raše i sjeverozapadno od Raškoga zaljeva. Udaljena je 20-30 kilometara od gradova na morskoj obali (Pula, Poreč, Rovinj, Labin, Rabac), a 20-ak kilometara od središta Istarske županije, Pazina. Općina Barban graniči s općinama Pićan, Sveta Nedelja, Raša, Marčana, Svetvinčenat, Žminj i Gračišće, te je sa svima dobro prometno povezana. Dobro je prometno povezana, a glavne prometnice su: nekadašnja magistralna cesta Pula-Rijeka, te regionalne ceste Barban – Žminj i Barban – Vodnjan.

TZ Barban - lug
Scroll to Top